Урок літературного читання у 4 класі на тему: «ВОЛОДИМИР ЛУЧУК. СКІЛЬКИ РІЧОК В УКРАЇНІ?»
Мета: розширювати та доповнювати знання учнів про Україну;
вдосконалювати навички свідомого, виразного читання віршованих творів, уміння працювати над текстом, розуміти зміст, головну думку твору;
збагачувати мовлення учнів словами-назвами річок,
розвивати пам’ять, увагу, образне мислення;
виховувати почуття любові до Батьківщини.
Обладнання: ребуси, картки з анаграмами, таблиця для словникової роботи, карта України
Ключові компетентності:
Вміння вчитися- визначають завдання уроку, планують і виконують необхідні дії, контролюють і оцінюють свою роботу;
Здоров’язбережувальна – дбайливо ставиться до свого здоров’я та здоров’я інших;
Інформаційно-комунікаційна – використовує інформаційно-комунікаційні засоби для виконання навчальних завдань;
Соціальна – співпрацює з іншими учнями в групі, парах;
Громадянська – бережливо ставиться до природи.
Предметні компетентності:
Читацька -
Мовленнєва
- уміння будувати усні й письмові монологічні висловлювання;
- брати участь у діалозі в процесі обговорення прочитаного твору;
-уміння ставити запитання; відповідати на запитання за змістом прочитаного твору;
- уміння виразно читати.
Літературознавча - сприймання, аналіз літературного твору.
Емоційно-ціннісна – розвиток емоційної і почуттєвої сфери учнів, уміння висловлювати оцінні судження щодо прочитаного.
Завдання уроку: розповідає про свої враження, почуття, які виникли під час читання; пояснює свої думки; знаходить в тексті й зачитує частину з описом пейзажу; виділяє окремі слова, вислови, які допомагають яскраво уявити картину;
Використовує їх у розповідях за змістом твору; визначає тему й основну думку твору, пояснює свій вибір.
Хід уроку
І. Організаційно-мотиваційний етап
МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Гра «Диктор телебачення»
2. Розгадування ребусів
г1а; пі2л; ві3ло; за3мка; пер6; мі100; пі100лет; 100янка; 7я; ві3на; 100ляр; 3буна.
(Година; підвал; вітрило; затримка; першість; місто; пістолет; стоянка; сім’я; вітрина; столяр; трибуна)
3.Вправи на формування уміння слухати і говорити.
а). Робота з загадками
- Через луки край села
Не дорога пролягла,
А синенька стрічка
Вона зветься … (річка ).
- Тече, тече – не витече,
Біжить, біжить – не вибіжить.
(Читання загадки з підручника кращим учнем)
- Наче скло прозоре
в’ється синя стрічка.
То біжить у море
безупинна … (річка)
б). Гра «Доповни речення»,/метод «Гронуванняя».
Падали в річку краплини.
З неба падали краплини в річку.
З неба падали краплини в глибоку річку.
Зривалися з неба і падали в глибоку річку важкі краплини.
в). Читання слів – анаграм.
- Прочитайте, як говорять про річки.
вненапин (невпинна)
хлибурва (бурхлива )
чамальовни (мальовнича )
каглибо (глибока )
сьгірка (гірська )
-Які ще слова можна сказати про річку?
(Звивиста, стрімка, весняна, мілка, вузька, широка, чиста і т.д. ).
4. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Учні попередньо отримали завдання записати назви річок в Україні.
5. Визначення завдань уроку
Діти, ви можете зробити припущення, про що буде йти мова на уроці?
— Ви так багато знаєте назв річок! Але це ще не всі. Володимир Лучук узявся поетичним пером порахувати ріки. Давайте разом почитаємо й порахуємо, скільки річок названо у вірші.
ІІ. Виконавчо-діяльнісний етап.
1. Виразне читання вірша кращим учнем (с. 73–74)
— Чи сподобався вам вірш?
— Які почуття він у вас викликав?
— Які картини ви уявляли, слухаючи його?
— Назв яких річок ви раніше не чули?
2. Читання колонок слів «дощиком»
Гін терикон
Пруг іскриться
Зорять невпинний
Свічадо розпростер
— Прочитайте тлумачення слів у підручнику – 1 група
- Прочитайте тлумачення слів у словнику – 2 група
- Знайдіть пояснення слів в інтернеті – 3 група
3. Робота в парах. Підготовка до виразного читання
— У якому темпі, з якою інтонацією і силою голосу будете читати вірш?
— Які слова виділите голосом при читанні?
— Де зробите найдовшу паузу?
4. Виразне читання вірша учнями
5. Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання
— Прочитайте про Карпатські ріки.
— Над якою рікою зростає місто Ужгород?
— Скільки річок згадується у вірші?
— Знайдіть у вірші порівняння.
— Яку річку називають символом України?
6. Відслідковуємо ці ріки на карті України.
7. Гра «Добери дієслово»
Учні читають з дошки слова в лівій колонці та добирають до них дієслова з правої колонки.
Тиса біжить
Донець впадає
Стрий котиться
Прут іскряться
Черемош мчить
Дніпро ринуть
8. Гра «Добери ознаку»
Тиса зелена
Черемоші тихий
Стрий буйна
Дон голубий
Десна сміливі та проворні
9. Фізкультхвилинка
10. Перегляд відеофільму «Річки України»
Зараз ми здійснимо подорож по річках України. Пергляньте відео сюжет і скажіть, які річки побачили і чому по цих річках здійснили подорож.
https://www.youtube.com/watch?v=CIn7Nv_zxG0
11. Робота з інформаційними джерелами в групах
1 група – народні вірування
2 група – найбільші річки України
— З давніх-давен українці шанобливо ставилися до річок, криниць, джерел. Берегли і леліяли їх, бо добре знали, що вода — джерело життя на землі.
Богиню води звали Даною. Вона була матір’ю всього живого і богинею родючості. Богиня Дана залишила своє ім’я у назвах річок: Дунай, Дніпро, Дон. Давні вірування українців у чудодійну силу води відбилися в багатьох обрядах. Які ви знаєте свята та обряди, у яких ушановують воду? Це, перш за все, свято Івана Купала, під час якого відбувалося очищення вогнем і водою. Свято на честь народження Дани і бога світла Ора — це свято Ордань, яке святкували у давнину під час народження нового сонця. Вважали, що в цей час освячуються всі земні води, і вони набирають цілющої сили. Пізніше це свято було поєднане з християнським святом Водокрут, коли Ісус Христос хрестився у Йордані. Цій воді також приписували велику силу і лікували нею хворих, кропили нею приміщення від усякої злої сили.
Найбільші ріки України (таблиця).
Назва
|
Загальна довжина (км)
|
Загальна довжина в Україні (км)
|
Дніпро
|
2201
|
981
|
Дністер
|
1362
|
705
|
Сіверський Донець
|
1053
|
671
|
Південний Буг
|
806
|
806
|
Десна
|
1130
|
591
|
Західний Буг
|
772
|
392
|
Прут
|
967
|
271
|
Прип’ять
|
748
|
261
|
Тиса
|
966
|
201
|
ІІІ. Заключний етап. Рефлексія.
— Які завдання ставили на початку уроку? Оцініть свою роботу.
Почніть зі слів:
Я дізнався…
Я поглибив…
Мене здивувало…
Мене вразило…
Я вирішив дізнатися більше про…
Ці знання мені допоможуть…
Я вважаю цю тему…
— Чи вдалося нам усім разом із поетом назвати всі ріки?
— Україна багата своїми річками, їх налічується аж 73 тисячі!
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підготувати повідомлення про річку Кодима. – 1 група
Намалювати малюнки річки – 2 група
Підібрати твори (вірші, загадки, оповідання, казки, прислів’я) про річки – 3 група
|